Zlecenie wymaga od nas dużo uwagi, do każdego z nich musimy być przygotowani indywidualnie, jednakże można wyodrębnić etapy niezbędne do jego wykonania.
Od czego więc zacząć inwestycję związaną z wykonaniem ujęcia wody podziemnej lub studni głębinowej w obrębie funkcjonującego ujęcia? Wszystko ci wyjaśnimy.
Rozmawiamy o zakresie inwestycji, o lokalizacji, o przeznaczeniu planowanej do ujęcia wody. Na tym etapie nie unikniemy zaangażowania Inwestora, który dalej będzie prowadzony jak za rękę jednak w niewielkim zakresie Jego uczestnictwo będzie niezbędne, choć kontakt z administracją ograniczał się będzie do podpisywania wniosków, pełnomocnictw, oświadczeń. Niezbędne jest obustronne zaufanie, do czego koniecznym jest osobiste spotkanie.
Analizujemy możliwości środowiskowe, rozpoznajemy konieczne do przeprowadzenia procedury administracyjne, zapoznajemy się z archiwami, wizytujemy teren planowanej inwestycji.
Badamy warunki geologiczne i hydrogeologiczne terenu, aby sprawdzić, czy nadaje się on do budowy planowanego ujęcia wody. Już na tym etapie możemy stwierdzić, czy inwestycja jest w ogóle możliwa. Uzyskanie negatywnego wyniku, choć może wydawać się niepowodzeniem, jest tak naprawdę korzystne, ponieważ pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z dalszymi pracami. Aby dokonać wstępnej oceny terenu, stosujemy bezinwazyjne badania geofizyczne, które pomagają nam poznać budowę podłoża, zaplanować dalsze działania i zoptymalizować koszty inwestycji.
Na tym etapie umiejscawiamy wiercenie z uwzględnieniem m.in. uzbrojenia terenu, odległości od miejsca przeznaczenia ujmowanej wody, obecnego i przyszłego zagospodarowania terenu.
To etap wykonania projektu robót geologicznych. Projekt robót geologicznych jest opracowaniem zawierającym niezbędne informacje formalne oraz propozycje rozwiązań technicznych w celu dokonania rozpoznania budowy geologicznej oraz warunków hydrogeologicznych badanej przestrzeni. Natura najczęściej nas zaskakuje swoimi pomysłami, stąd wyniki realizacji projektu nierzadko odbiegają od zakładanych w projekcie. Jednak efektem jest osiągniecie zamierzonego celu, czasem z niewielkimi korektami.
Organizujemy wiercenie otworu hydrogeologicznego, zwane również wierceniem studni głębinowej. I choć po uzyskaniu decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych możemy przystąpić do wierceń to jest kilka obowiązków oraz niuansów administracyjnych. Musimy wiercenie zgłosić na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Czasami, jeśli otwór jest głębszy niż 100 m wykonawca wiercenia musi uzyskać decyzję zatwierdzającą plan ruchu zakładu górniczego. Wówczas wiercenie to powinno być poprzedzone uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia.
Wszystko zależy od miejsca oraz warunków wiercenia.
W trakcie wiercenia niezbędnym jest nadzór geologiczny. Dobrze mieć osobę, która będzie rozumiała co się dzieje oraz będzie prowadziła kontrolę nad tym co się dzieje. Czasem to przybiera formę nadzoru inwestorskiego, gdzie na zlecenie Inwestora nadzorujemy stosowane metody, materiały oraz odpowiednie zagospodarowanie uzyskanych wyników. Podczas nadzoru pobieramy próbki gruntu oraz wody do badań laboratoryjnych, prowadzimy pomiary wydajności oraz wpływu prowadzonego pompowania na zasoby wodne.
Uzyskane wyniki poddajemy obróbce stosując metodyki hydrogeologiczne. Analizujemy dane, w celu wskazania zakresu możliwości wykorzystania wykonanego otworu hydrogeologicznego. Na podstawie wykonanej analizy jakości wody wskazujemy konieczne rozwiązania technologiczne w celu doprowadzenia jej jakości do wymogów stawianych przez sposób jej wykorzystania
Wszystkie uzyskane informacje przedstawiamy w dokumentacji hydrogeologicznej. Dokumentacja hydrogeologiczna zawiera opis wykonanych czynności, wpływ planowanego poboru wody na zasoby wodne, analizę uzyskanych wyników oraz wskazanie możliwości wykorzystania ujmowanej wody.
Możliwość korzystania z wody daje nam uzyskanie pozwolenie wodnoprawne na pobór wody oraz na wykonanie urządzenia wodnego. Tak, tak… dopiero na tym etapie uzyskujemy pozwolenie na wykonanie studni głębinowej (choć nazwa taka nie funkcjonuje w obowiązujących przepisach). Wykonujemy w tym celu operat wodnoprawny. Pozwolenie wodnoprawne, wydane na podstawie informacji zawartych w operacie wodnoprawnym pozwoli nam przejść do kroku dziesiątego ale… jak zawsze jest jakieś ale. W zależności od okoliczności może być wymagana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz w niektórych przypadkach decyzja o warunkach zabudowy.
Mając pozwolenie na wykonanie urządzenia wodnego możemy przejść do prac związanych z uzbrojeniem otworu. Dopiero na tym etapie możemy mówić o studni głębinowej. Co to takiego? To jest ten wykonany otwór hydrogeologiczny zaopatrzony w obudowę studzienną, w pompę głębinową, w rury studzienne, zasilanie energetyczne, sterowanie pracą studni głębinowej. Po uzbrojeniu studni głębinowej możemy przystąpić do eksploatacji.
Pomoc na każdym z etapów skutkuje szczęśliwym zakończeniem wykonywania zlecenia. Oczywiście nie pozostawiamy klienta z niczym. Pozostajemy do dyspozycji i skupiamy się na pomocy w razie awarii oraz mamy nadzieję na przyszłą współpracę.
62-023 Koninko
+48 61 670 95 98 +48 600 296 803 biuro@grupahydro.plul. Sikorcza 1/4, 62-023 Koninko
+48 61 670 95 98, +48 600 296 803
biuro@grupahydro.pl